Alarm Controls 1200DDURO 1200 Pound Double Magnetic Lock, US 40 Duranodic Finish
Brand86513
SKU1200DDURO
Alarm Controls 1200DDURO Magnetic Lock Features
  • Magnet Size: Compact dimensions of 21” L x 2-7/8” H x 1-1/2” W make it suitable for various installations without compromising strength.
  • Low Current Draw: Efficient current draw of 400 MA at 12 VDC and 200 MA at 24 VDC per magnet ensures minimal energy consumption.
  • Bond Sensor: Equipped with a bond sensor featuring S.P.D.T. 3A relay contacts for added security and monitoring capabilities.
Alarm Controls 1200DDURO Detailed Specifications
Feature Details
Model 1200DDURO
Holding Force 1200 pounds
Magnet Size 21” L x 2-7/8” H x 1-1/2” W
Armature Size 7-1/2” L x 2-3/8” W x 5/8” D
Voltage 12 or 24 volt DC, jumper selectable
Current Draw 400 MA at 12 VDC, 200 MA at 24 VDC
Status LED BI-colored
Bond Sensor S.P.D.T. 3A relay contacts