Altronix AL175X220 Access Control Power Supply Charger, 2 PTC Class 2 Outputs, 12/24VDC @ 1.75A, 220VAC, BC300 Enclosure
Brand86522
SKUAL175X220
Altronix AL175X220 Switching Power Supply/Charger converts a 220VAC 50/60Hz input into two (2) individually PTC protected 12VDC or 24VDC outputs.
Features
Input
  • Input 220VAC (working range 198VAC – 256VAC), 50/60Hz, 0.3A
  • Access control trigger input
Output
  • 12VDC or 24VDC selectable outputs
  • 1.75A supply current
  • Two (2) power-limited outputs
  • Fail-Safe/Fail-Secure lock output (switched)
  • Auxiliary power output (unswitched)
  • PTC protected outputs, rated @ 2.5A
  • Filtered and electronically regulated output
  • Short circuit and thermal overload protection
Battery Backup
  • Built-in charger for sealed lead acid or gel type batteries
  • Automatic switch over to stand-by battery when AC fails
Supervision
  • AC fail supervision (form “C” contacts)
  • Supervised Fire Alarm Disconnect (Latching w/reset or Non-Latching)
Visual Indicators
  • AC input and DC output LED indicators
Temperature
  • Operating 0ºC to 49ºC (32ºF to 120ºF)
  • Storage – 20ºC to 70ºC ( – 4ºF to 158ºF)
  • Relative Humidity 85% +/- 5%
BTU/Hr. (approx.):
  • 12VDC: 11 BTU/Hr
  • 24VDC: 22 BTU/Hr
  • System AC input VA requirement: 66VA
Additional information
Weight 9.4 lbs
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Altronix AL175X220 Access Control Power Supply Charger, 2 PTC Class 2 Outputs, 12/24VDC @ 1.75A, 220VAC, BC300 Enclosure”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Reviews
There are no reviews yet.