Altronix AL300PD8CB220 Power Supply Charger, 8 PTC Class 2 Outputs, 12/24VDC @ 2.5A, 220VAC, BC300 Enclosure
Brand86522
SKUAL300PD8CB220
AL300PD8CB220 is a multi-output power supply/charger that converts a nominal 220VAC 50/60Hz input into eight (8) 12VDC or 24VDC outputs.
Input
  • Nominal 220VAC (working range 198VAC – 256VAC), 50/60Hz, 1.7A
  • Input fuse rated @ 3.5A/250V
Output
  • 12VDC or 24VDC selectable output
  • 12VDC or 24VDC @ 2.5A supply current
  • Eight (8) PTC protected outputs (auto-resettable)
  • Outputs are rated @ 2.5A
  • Filtered and electronically regulated outputs
  • Short circuit and thermal overload protection
Battery Backup
  • Built-in charger for sealed lead acid or gel type batteries
  • Automatic switch over to stand-by battery when AC fails
Supervision
  • AC fail supervision (form “C” contacts)
  • Notification trigger is selectable for 30 seconds (factory set) or 6 hours
  • Low battery supervision (form “C” contacts)
  • Battery presence supervision (form “C” contacts)
Visual Indicators
  • AC input and DC output LED indicators
Electrical
Temperature
  • Operating Temperature: 0° C to 49° C (32° F to 120° F)
  • Storage Temperature: – 20° C to 70° C ( – 4° F to 158° F)
Additional information
Weight 0.200000 lbs
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Altronix AL300PD8CB220 Power Supply Charger, 8 PTC Class 2 Outputs, 12/24VDC @ 2.5A, 220VAC, BC300 Enclosure”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Reviews
There are no reviews yet.