Altronix ALTV244175220 CCTV Power Supply, 4 Fused Outputs, 24/28VAC @ 7.25A, 220VAC, BC100M Enclosure
Brand86522
SKUALTV244175220
The ALTV244175220 AC Wall Mount CCTV Power Supply provides 24VAC or 28VAC distributed via four (4) fuse protected outputs for powering CCTV Cameras, heaters and other video accessories.
Features
Input
  • 220VAC, 50/60Hz, 0.8A
Output
  • Four (4) fuse protected outputs
  • 24VAC @ 7.25A (175VA) supply current (1.81A per device, 3.5A max.) or 28VAC @ 6.25A (175VA) supply current (1.56A per device, 3.5A max.)
  • Outputs are rated @ 3.5A
  • Surge suppression
Electrical Temperature
  • Operating: 0° C to 49° C (32° F to 120° F)
  • Storage: – 20° C to 70° C ( – 4° F to 158° F)
  • Relative Humidity 85% +/- 5%
  • BTU/Hr (approx.):
    – 24VAC: 89 BTU/Hr
    – 28VAC: 90 BTU/Hr
  • System AC input VA requirement: 176VA
Features
  • Secondary fuse rated @ 10A/250V
  • AC power LED
  • Power ON/OFF switch
  • Spare fuses provided. (all models w/primary and/or secondary fuses)
Additional information
Weight 10.5 lbs
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Altronix ALTV244175220 CCTV Power Supply, 4 Fused Outputs, 24/28VAC @ 7.25A, 220VAC, BC100M Enclosure”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Reviews
There are no reviews yet.