Altronix LPS5C24X Linear Power Supply/Charger, Single Class 2 Output, AC Fail Supervision, 24VDC @ 3.5A, 115VAC, WP1 Enclosure
The LPS5C24X from ALTRONIX is a Linear Power Supply/ Charger that converts a 115VAC 60Hz input to a 3.5 amp via 24VDC continuous true UPS output. The output stays regulated until the battery discharges to 25% capacity. The LPS5C24X has a Built-in charger for sealed lead acid or gel type battery backup. It comes with Filtered and electronically regulated output.
Altronix LPS5C24X Key Features
  • Output Power: 24VDC @ 3.5A ensures reliable power supply for various applications.
  • AC Fail Supervision: Monitors AC power loss, providing alerts to maintain system integrity.
  • Compact Design: WP1 enclosure fits easily in various installation environments, saving space.
Altronix LPS5C24X Detailed Specifications
Input Voltage 115VAC, 60Hz
Output Voltage 24VDC
Output Current 3.5A
Battery Type Sealed lead acid or gel type
Output Regulation Electronically regulated
Enclosure Type WP1
AC Fail Supervision Yes
Operating Temperature 0°C to 49°C (32°F to 120°F)
Additional information
Weight 11.100000 lbs
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Altronix LPS5C24X Linear Power Supply/Charger, Single Class 2 Output, AC Fail Supervision, 24VDC @ 3.5A, 115VAC, WP1 Enclosure”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Reviews
There are no reviews yet.