Altronix OLS180220 Power Supply Charger, Single Output, 12/24VDC @ 6A, 220VAC, Board
Brand86522
SKUOLS180220
The OLS180220 from Altronix is a power supply/charger that converts a 220VAC (working range 198VAC-256VAC), 50/60Hz input into a 12VDC or 24VDC output. This unit has a wide range of applications for access control and security system accessories that require additional power.
Altronix OLS180220 Power Supply Charger Features
Altronix OLS180220 Detailed Specifications
Input Voltage 220VAC (working range 198VAC-256VAC)
Input Frequency 50/60Hz
Output Voltage 12VDC or 24VDC
Output Current 6A
Built-in Charger Yes, for sealed lead acid or gel type batteries
Automatic Switch Over Yes, to stand-by battery when AC fails
Indicators AC input and DC output LED indicators
Power Switch Power ON/OFF switch included
Accessories Includes battery leads
Additional information
Weight 1.000000 lbs
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Altronix OLS180220 Power Supply Charger, Single Output, 12/24VDC @ 6A, 220VAC, Board”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Reviews
There are no reviews yet.