Altronix R1224DC68220 CCTV DC Power Supply/Charger, 8 Fuse Protected Outputs, 12VDC or 24VDC @ 6A
The Altronix R1224DC68220 Rack Mount Power Supply provides 12VDC or 24VDC @ 6A via eight (8) fuse protected outputs for powering CCTV cameras, heaters, and other video accessories.
Features
Input
  • 220VAC, 50/60Hz, 0.9A
Output
  • Eight (8) fuse protected outputs
  • 12VDC or 24VDC @ 6A (0.75A per device, 3.5A max.)
  • Outputs are rated @ 3.5A
  • Surge suppression
Battery Backup
  • Built-in charger for sealed lead acid or gel type batteries
  • Automatic switch over to stand-by battery when AC fails
  • Maximum charge current 0.7A
Visual Indicators
  • Eight (8) power LEDs
Temperature
  • Operating temperature: 0° C to 49° C ( 32° F to 120° F)
  • Storage temperature: -20° C to 70° C ( -4° F to 158° F )
  • BTU/Hr. (approx.):
    – 12VDC – 37 BTU/Hr
    – 24VDC – 75 BTU/Hr
  • Relative Humidity: 85% +/-5%
Special Features
  • Illuminated master power disconnect circuit breaker with manual reset
  • 3-wire grounded line cord
  • Removable terminal blocks with locking screw flange
  • Unit maintains camera synchronization
  • Spare fuses provided
Additional information
Weight 19.15 lbs
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Altronix R1224DC68220 CCTV DC Power Supply/Charger, 8 Fuse Protected Outputs, 12VDC or 24VDC @ 6A”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Reviews
There are no reviews yet.