Altronix SMP10PM12P4CB 4 PTC Outputs Power Supply Charger, 12VDC @ 10A, 115VAC, Supervision, BC300 Enclosure
Brand86522
SKUSMP10PM12P4CB
The SMP10PM12P4CB from ALTRONIX is a Multi-Output Supervised Power Supply/Charger that converts an 115VAC 50/60Hz input to a 12VDC @ 10 amp of continuous supply current distributed via four (4) PTC protected outputs.
ALTRONIX SMP10PM12P4CB Power Supply Features
ALTRONIX SMP10PM12P4CB Detailed Specifications
Input Voltage 115VAC 50/60Hz
Output Voltage 12VDC
Output Current 10A
Number of Outputs 4 PTC protected outputs
Protection Features Short circuit and thermal overload protection
Battery Compatibility Sealed lead acid or gel type batteries
Supervision Features AC fail, low battery, battery presence supervision
Indicators AC input and DC output LED indicators
Included Accessories Power supply, enclosure, cam lock & battery leads
Additional information
Weight 2.000000 lbs
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Altronix SMP10PM12P4CB 4 PTC Outputs Power Supply Charger, 12VDC @ 10A, 115VAC, Supervision, BC300 Enclosure”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Reviews
There are no reviews yet.