Altronix SMP10PM24P16CB 16 PTC Outputs Power Supply Charger, 24VDC @ 10A, 115VAC, Supervision, BC300 Enclosure
Brand86522
SKUSMP10PM24P16CB
The SMP10PM24P16CB from ALTRONIX is a Multi-Output Supervised Power Supply/Charger that converts an 115VAC 50/60Hz input, to a 24VDC @ 10 amp of continuous supply current distributed via sixteen PTC protected outputs.
ALTRONIX SMP10PM24P16CB Power Supply Features
  • Power ON/OFF switch: Simplifies operation and maintenance by allowing easy power control.
ALTRONIX SMP10PM24P16CB Detailed Specifications
Input Voltage 115VAC 50/60Hz
Output Voltage 24VDC
Continuous Supply Current 10A
Number of Outputs 16 PTC protected outputs
Enclosure Type BC300 Enclosure
Supervision AC fail, low battery, battery presence
Protection Features Short circuit, thermal overload
Additional information
Weight 2 lbs
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Altronix SMP10PM24P16CB 16 PTC Outputs Power Supply Charger, 24VDC @ 10A, 115VAC, Supervision, BC300 Enclosure”
There are no reviews yet.