Altronix SMP10PM24P8 Power Supply Charger, 8 Fused Outputs, 24VDC @ 10A, 115VAC, Supervision, BC300 Enclosure
The SMP10PM24P8 from Altronix is a Supervised Power Supply/Charger that converts a 115VAC 50/60Hz input, to a 24VDC @ 10 amp of continuous supply current distributed via eight (8) fuse protected outputs.
Altronix SMP10PM24P8 Key Features
Altronix SMP10PM24P8 Detailed Specifications
Input Voltage 115VAC 50/60Hz
Output Voltage 24VDC
Output Current 10A
Number of Outputs 8 Fused Outputs
Protection Features Short circuit and thermal overload protection
Supervision AC fail supervision
Enclosure BC300 Enclosure
Additional information
Weight 11.150000 lbs
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Altronix SMP10PM24P8 Power Supply Charger, 8 Fused Outputs, 24VDC @ 10A, 115VAC, Supervision, BC300 Enclosure”
There are no reviews yet.