Altronix SMP7PMP16CB220 Power Supply Charger, 16 PTC Outputs, 12/24VDC @ 6A, 220VAC, Supervision, BC300 Enclosure
Brand86522
SKUSMP7PMP16CB220
Altronix SMP7PMP16CB220 is a multi-output power supply/charger that converts a 220VAC/60Hz input into sixteen (16) PTC protected 12VDC or 24VDC outputs.
Features
Input
  • Input 220VAC (working range 198VAC – 256VAC), 50/60Hz, 1.5A
Output
  • 12VDC or 24VDC selectable output
  • 6A supply current
  • Sixteen (16) PTC protected outputs (auto-resettable)
  • Outputs are rated @ 2.5A
  • Filtered and electronically regulated outputs
  • Short circuit and thermal overload protection
Battery Backup
  • Built-in charger for sealed lead acid or gel type batteries
  • Zero voltage drop when switching over to battery backup
Supervision
  • AC fail supervision (form “C” contacts)
  • Battery presence and low battery supervision (form “C” contacts)
Visual Indicators
  • AC input and DC output LED indicators
Temperature
  • Operating: 0° C to 49° C (32° F to 120° F)
  • Storage: – 20° C to 70° C ( – 4° F to 158° F)
  • Relative Humidity 85% +/- 5%
BTU/Hr (approx.):
  • 12VDC: 37 BTU/Hr
  • 24VDC: 74 BTU/Hr
  • System AC input VA requirement: 330VA
Additional information
Weight 10.6 lbs
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Altronix SMP7PMP16CB220 Power Supply Charger, 16 PTC Outputs, 12/24VDC @ 6A, 220VAC, Supervision, BC300 Enclosure”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Reviews
There are no reviews yet.