Altronix T2M7XK3DV 8-Door Altronix/Mercury Access and Power Integration Wired Kit
Features
eFlow104NBV Power Supply/Charger
Input
  • Voltage: 220VAC (working range 198VAC – 256VAC), 50/60Hz, 2.7A
  • Main Fuse: 6.5A / 250V
Outputs
  • Voltage: 24VDC @ 10A
  • Auxiliary: 1A (unswitched)
  • Other: Overvoltage protection. Filtered and regulated
Battery Backup
  • Type: Sealed lead acid or gel type
  • Fuse Rating: 15A/32V
  • Failover: Upon AC loss, instantaneous
Fire Alarm Disconnect
  • Supervised: Latching or non-latching
  • EOL: 10K Resistor
Supervision
  • AC Failure: Form “C” contacts
  • Battery: Form “C” contacts
  • Low DC Power Shutdown: Shuts down DC output terminals if battery voltage drops below 70-75% for 24V units. Prevents deep battery discharge
Indicators LED
  • AC Input: 220VAC is present
  • DC Output: 24VDC is present
  • Battery: Discharged or not connected
ACMS8CB Dual Input Access Power Controller
Input
  • Voltage: 24VDC from eFlow104NBV and 12VDC from VR6
  • Input PTC: 9A
Outputs
  • Voltage: 24VDC
  • Eight (8) 24VDC independently controlled PTC outputs:
  • a) Fail-Safe and/or Fail-Secure power outputs. Form “C” Relays rated 28VAC or VDC @ 2.5A
  • b) Auxiliary power outputs (unswitched)
  • c) Any combination of the above
Outputs Ratings
  • PTCs: 2.5A
Indicators (LED)
  • Red LEDs: Outputs are triggered (relays energized)
  • Green LED: FACP disconnect is triggered
VR6 Voltage Regulator
  • Voltage: 24VDC from eFlow104NBV
Output
  • Voltage: 12VDC
  • Current: 6A continuous
  • Other: Surge suppression
  • Input: 24VDC is present
  • Output: Powered
PDS8CB Dual Input Power Distribution Module
  • Voltage: 12VDC from VR6 and 24VDC from eFlow104NBV
  • Input PTC: 9A
  • Voltage: 12VDC and/or 24VDC
  • Any of the eight (8) power outputs are selectable to follow power Input 1 or Input 2
  • Individual outputs may be set to OFF position for servicing
Outputs Ratings
  • PTCs are rated 2.5A
  • DC Output: Eight (8) individual output LEDs
  • Green: 12VDC
  • Red: 24VDC
Environmental
Temperature
  • Operating: 0° C to 49° C (32° F to 120° F)
  • Storage: – 20° C to 70° C ( – 4° F to 158° F)
Relative Humidity
  • Relative Humidity 85% +/- 5%