Altronix T2MK77F16PS 16-Door Access and Power Integration Enclosure with Backplane 24VDC @ 20A
Brand86522
SKUT2MK77F16PS
The T2MK77F16PS from Altronix is a 16-door Altronix & Mercury/LenelS2 access and power integration enclosure with backplane 24VDC @ 20A. Altronix Trove enclosures and backplanes let you easily integrate Altronix power with Mercury/LenelS2 access controllers and accessories. Trove simplifies board layout and wire management, reduces installation time and labor costs.
Altronix T2MK77F16PS Features
  • Durable Construction: Built with 16 AWG galvanized steel, providing robust protection for sensitive electronic components.
Altronix T2MK77F16PS Detailed Specifications
Model T2MK77F16PS
Type Access and Power Integration Enclosure
Power Output 24VDC @ 20A
Material 16 AWG Galvanized Steel
Enclosure Type Trove2 Enclosure
Backplane TM2 Removable Backplane
Additional information
Weight 40.85 lbs
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Altronix T2MK77F16PS 16-Door Access and Power Integration Enclosure with Backplane 24VDC @ 20A”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Reviews
There are no reviews yet.