Altronix T3MK77F16D kit consists of Trove3 enclosure and TM3 Mercury/Altronix backplanee with two 24VDC @ 10A power supply/chargers, two eight (8) PTC protected output access control modules and two eight (8) PTC protected output power distribution modules. This kit also accommodates various combinations of Mercury/Lenel* boards for up to sixteen (16) doors in a single enclosure. Trove simplifies board layout and wire management, reduces installation time and labor costs.
Features
  • Accommodates the following Mercury controllers: EP1502, MR52, MR16IN, MR16OUT, EP2500, MUX8
  • Convenient knockout configuration: Single 2.415” diameter knockout located top of enclosure, Two (2) double knockouts (1.948” and 1.5”), Thirteen (13) double knockouts (1.115” and 1.362”)
  • 16 AWG galvanized steel backplane simplifies board layout and wire management