Altronix VERTILINE563V Power Supply Charger, Dual, 2 Outputs, 56VDC @ 6A, 220VAC, 1U
Brand86522
SKUVERTILINE563V
Altronix Vertiline563V is a EIA 19″ 1U rack mountable dual independent power supply with optional battery backup that provides 56VDC. It is intended primarily to be used in conjunction with respective Altronix current and future products that requires 56VDC input such as: eBridge4PCRX, eBridge16PCRX & eBridge1PCRX multi-port & single port IP/PoE over coax adapters. However, it can also be employed wherever 56VDC level power sources are needed. There are applications which may require delivering power in a range of 48VDC to 57VDC over CAT5 cable for distances up to 100m. For these applications, transmission at the higher voltage is more efficient, as it reduces cable losses when compared to the lower voltage.
Features
Input
  • Input 220VAC 50/60Hz, 3A
Output
  • 56VDC @ 3A each output. (When using battery backup, output rating is 56V/2.7A for respective outputs)
Battery Backup
  • Built-in charger for sealed lead acid or gel type batteries.*
  • *External batteries are optional
  • Automatic switch over to stand-by battery when AC fails
Features
  • Two (2) AC LED indicators
  • IEC 320 – 3-wire grounded line cord (detachable)
  • Unit can be rack or shelf mounted
  • 1U rack mount chassis for use in standard EIA 19″ rack
Temperature
  • Operating 0° C to 49° C (32° F to 120° F)
  • Storage – 20° C to 70° C ( – 4° F to 158° F)
  • Relative Humidity 85% +/- 5%
  • BTU/Hr. (approx.): 172 BTU/Hr
  • System AC input VA requirement: 660VA
Additional information
Weight 7 lbs
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Altronix VERTILINE563V Power Supply Charger, Dual, 2 Outputs, 56VDC @ 6A, 220VAC, 1U”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Reviews
There are no reviews yet.