Bosch E90-24MCC-FW Low-Profile Speaker Strobe, White
Brand86593
SKUE90-24MCC-FW
Bosch E90-24MCC-FW Key Features
Bosch E90-24MCC-FW Detailed Specifications
Feature Details
Voltage 24 VDC, filtered or unfiltered
Candela Options 15 cd, 30 cd, 75 cd, or 95 cd (field-selectable)
Compliance ADA, NFPA, ANSI compliant
Synchronization Compatible with SM and DSM Synchronization Modules
Current Draw Low average current draw, zero inrush current
Frequency Response 400 Hz to 4 kHz