Ditek DTK-240X12 Deflector SPD 240V 20A Max and 6-postion 2MHLP Base
The DTK-240X12 from Ditek is a Deflector SPD 240V 20A Max and 6-position 2MHLP Base. Visual, audible, smart. DITEK’s DTK-240X12 sets a new standard for 240VAC power and low voltage surge protection. It will protect your system power and up to twelve (12) pairs of SLC, IDC/PIV, NAC, network or dialer circuits. This combo unit comes equipped with a DTK-DF240M, 240VAC, replaceable surge protection module and a 6-position mounting base for replaceable, low voltage surge modules. Adding DTK2MHLP/2MHTP modules for data/signal and dialer circuit protection provides a complete solution for your fire alarm system.
Ditek DTK-240X12 Features
  • 240VAC power surge protection: with audible alarm and Form C dry contacts for remote monitoring of surge protection status, ensuring your system is always protected and monitored.
Ditek DTK-240X12 Detailed Specifications
Feature Details
Model DTK-240X12
Voltage 240VAC
Maximum Current 20A
Protection Type Surge Protection Device (SPD)
Mounting Base 6-position 2MHLP Base
Compatible Modules DTK2MHLP/2MHTP
Protection Capacity Up to 12 pairs
Audiable Alarm Yes, with silence capability
Remote Monitoring Form C dry contacts
Additional information
Weight 3.700000 lbs
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Ditek DTK-240X12 Deflector SPD 240V 20A Max and 6-postion 2MHLP Base”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Reviews
There are no reviews yet.