Dotworkz D2-HB-POE-60W D2 Heater Blower Camera Enclosure IP68 with 60W High Power PoE
Brand86684
SKUD2-HB-POE-60W
The Dotworkz D2-HB-POE-60W is an engineered outdoor housing system that is designed to allow most indoor PTZ & mini-dome camera models to allow for quick installation via Ultra High Powered PoE++ (80W) housing solution into a complete rugged outdoor system solution. Up to 80W or equivalent VA of Internal power available to create a plug and play POD solution to power camera and accessories in all in one housing, when used with a compatible 100 Watt PoE Inserter Midspan. The D2 enclosure is a Virtually Indestructible housing solution for a wide array of harsh environments. IP68 NEMA 4X ingress protection of housing, provides the highest levels of protection from water, dust, marine and vandal abuse.
Dotworkz D2-HB-POE-60W Camera Features
  • Power Simplification: Designed to simplify powering of housing using one Ethernet cable for power and data, via 60W Ultra High Power PoE (when using a 100W injector provides for max load).
  • Internal Power Options: Internal power output for 12V DC @ 60W; or 24V AC up to 60VA+ available for camera & accessory powering (maximum system rated to 80W, including heater).
  • Integrated Heating: Integrated thermostatically controlled direct lens heater for dome bubble.
  • Power for Accessories: Enough 12 VDC or 24 VAC to power most PTZs, with room & power for camera and other accessories to create an Ethernet PoE++ powered POD.
  • Vandal Resistant: Vandal tough housing protection ensures durability and longevity.
  • Easy Camera Access: Easy access / easy install of customer supplied camera for convenience.
Dotworkz D2-HB-POE-60W Detailed Specifications
Feature Details
Model Dotworkz D2-HB-POE-60W
Ingress Protection IP68 NEMA 4X
Power Input 60W Ultra High Power PoE
Max System Load 80W (including heater)
Power Output 12V DC @ 60W; 24V AC up to 60VA+
Quick Connect Type External RJ-45 IP68 connector
Integrated Features Thermostatic lens heater, 10 CFM blower fan
Mounting Options Wall mount ready, additional mounts available separately
Applications Commercial, industrial, remote, coastal environments
Additional information
Weight 13.000000 lbs
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Dotworkz D2-HB-POE-60W D2 Heater Blower Camera Enclosure IP68 with 60W High Power PoE”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Reviews
There are no reviews yet.