Hikvision DS-K1201AMF-O-STD Mifare Fingerprint Card Reader, Multiple Authentication Modes, Black
Brand86765
SKUDS-K1201AMF-O-STD
Key Features
  • Compatible with M1 card reading, providing flexibility in access control options.
  • Card induction distance ranges from 30 mm to 100 mm, allowing for seamless card detection and user convenience.
  • Incorporates a tamper-proof function to enhance security against unauthorized manipulation.
Detailed Specifications
Model DS-K1201AMF-O-STD
Authentication Modes Card, Fingerprint, Card + Fingerprint
Fingerprint Storage Max. 5000 fingerprints
Card Induction Distance 30 mm to 100 mm
Communication Protocol RS-485, 19200bps-N-8-1
Fingerprint Comparison Time 1:1 ? 1 s, 1:1000 ? 1 s
FRR ? 0.01%
FAR ? 0.001%
Power Supply DC 12V
Dimensions 120mm x 65mm x 30mm