InVid PAR-P8DRIR28NH 8 Megapixel Network IR Outdoor Dome Camera with 2.8mm Lens
Brand86795
SKUPAR-P8DRIR28NH
InVid Camera Features
  • Fixed Lens: Ensures a consistent field of view, perfect for focused surveillance areas.
  • IP Plug & Play: Simplifies installation with compatibility for Ultra, Paramont & Vision systems.
  • 12VDC/PoE Operation: Provides versatile power options for easier installation.
Detailed Camera Specifications
Model PAR-P8DRIR28NH
Resolution 8 Megapixel (3840 x 2160)
Lens 2.8mm Fixed
IR Range 98 feet
Weather Resistance IP66
Vandal Resistance IK10
Operating Temperature -40F to +140F
Power Options 12VDC/PoE
Compression Formats H.265, H.264, MJPEG
Management Software Free CMS
Mobile Apps iOS & Android
Mac Compatibility Free Mac Client
Additional information
Weight 0.93 lbs
Durability
Vandal Resistant, Weather Resistant
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “InVid PAR-P8DRIR28NH 8 Megapixel Network IR Outdoor Dome Camera with 2.8mm Lens”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Reviews
There are no reviews yet.