Linear EXT-4K600A-MF-51-HBTLS 4K Ultra HD 600 MHz Multi-Format 5×1 Scaler w/ Auto-Switching & Split HDMI & HDBaseT Outputs
Brand86840
SKUEXT-4K600A-MF-51-HBTLS
Linear EXT-4K600A-MF-51-HBTLS Camera Features
Features
  • Microphone Features: Selectable 48V Phantom Power and Ducking feature for superior audio control and clarity during presentations.
  • High-Quality Input Support: HDMI and DisplayPort inputs handle up to 600 MHz TMDS clock and 18 Gbps data throughput, ensuring high fidelity video and audio.
  • Resolution Support: Supports up to 4K DCI (4096 x 2160) at 60 Hz, delivering stunning visual performance for detailed presentations.
  • High-Performance Outputs: HDMI and HDBaseT outputs support up to 300 MHz TMDS clock and 10.2 Gbps data throughput for efficient signal transmission.
  • Built-In Scaler: Configurable scaler up to 3840 x 2160 at 30 Hz for adaptable video output.
Linear EXT-4K600A-MF-51-HBTLS Detailed Specifications
Feature Details
Input Types 3 x HDMI, 1 x DisplayPort 1.2, 1 x VGA
Audio Inputs 5 x Stereo Analog, 1 x Balanced/Unbalanced Mic/Line
Video Output Split HDMI and HDBaseT
Resolution Support Up to 4K DCI (4096 x 2160) at 60 Hz
Control Options Front panel, IR remote, RS-232, Telnet/UDP, web interface
Phantom Power Switchable 48V for microphone input
Ducking Feature Yes
Scaler Capability Up to 3840 x 2160 at 30 Hz
Cable Support CAT-5e or better, extends signals up to 230 feet
Weight Not specified
Additional information
Weight 4 lbs
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Linear EXT-4K600A-MF-51-HBTLS 4K Ultra HD 600 MHz Multi-Format 5×1 Scaler w/ Auto-Switching & Split HDMI & HDBaseT Outputs”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Reviews
There are no reviews yet.