Panavise 120340B-75MM Wall Mount 75MM Plate
Brand86946
SKU120340B-75MM
The 120340B-75MM from PanaVise 75 mm Flat Panel Wall Mount Plate (Black) is a perfect choice for a solid installation with plenty of positioning power. Flat screen monitors are a golden opportunity for installation professionals when hotels, restaurants, bars and public facilities upgrade to newer screens. PanaVise presents a superb line of flat screen mounts with exceptional adjustability and durability that will satisfy the most demanding customers.
Features
  • Easy “one person” installation with our unique hanging system
  • Holds flat panel screens weighing up to 40 lbs. (18.2kg)
  • Overall length from top of wall bracket to center of adjusting base 9.1″ (231.1mm)
  • A shaft is 0.625″ (15.9mm) in diameter. Wall bracket is 2″x 5.25″ (50.8 mm x 133.3mm) with two mounting holes 3.75″ (95.3mm) apart
  • Matching cover plate is 2.125″wide x 5.375″high x 2.5″deep (5mm x 136.5mm x 63.5mm)
  • 60° bend in steel shaft places center of adjusting base approx. 5.375″ (136.5mm) from wall
  • VESA compatible mounting plate (75mm pattern). Includes hardware mounting kit
Additional information
Weight 4 lbs
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Panavise 120340B-75MM Wall Mount 75MM Plate”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Reviews
There are no reviews yet.