Platinum Tools HPH16MV-10BL 1″ Top Mount Magnet HPH J-Hook, Size 16, Blue, Box of 10
Brand86957
SKUHPH16MV-10BL
Platinum Tools HPH16MV-10BL Features
  • Easy to install: Requires no drilling, promoting a damage-free installation process.
  • Multiple size options: Available in 1 inch and 2 inch sizes to accommodate a variety of cable quantities.
  • 1 inch capacity: Supports 20 Cat5e/6 cables or 10 Cat6A cables, making it ideal for smaller installations.
  • 2 inch capacity: Supports up to 90 Cat5e, 60 Cat6, or 35 Cat6A cables for larger setups.
Platinum Tools HPH16MV-10BL Specifications
Product Type Top Mount Magnet HPH J-Hook
Size 1 inch
Color Blue
Box Quantity 10
Magnet Type Rare Earth
Breakaway Strength Up to 90 lbs
Cable Support (1 inch) 20 Cat5e/6 or 10 Cat6A
Cable Support (2 inch) 90 Cat5e, 60 Cat6, or 35 Cat6A
Additional information
Weight 5.000000 lbs
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Platinum Tools HPH16MV-10BL 1″ Top Mount Magnet HPH J-Hook, Size 16, Blue, Box of 10”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Reviews
There are no reviews yet.